Грб Шавника представља визуелну и идејну заокруженост природних, географских и геолошких феномена поднебља, гдје се из круга чистоћа крајолика повезује са чистоћом духа као вјечном тежњом.
Шавник често називају "варош на три воде и са двије зоре". Три плаве линије на грбу Шавника представљају три ријеке, Буковицу, Бијелу и Шавник, које се у Шавнику састају, малтене под правим углом. Средња, испрекидана линија представља најмању од ове три ријеке - рјечицу Шавник, која је карактеристична по једном веома ријетком и посебном природном феномену. Наиме, извор ове ријеке је интермитентан и у данима ниског водостаја дешава се да на махове потпуно пресушује, а корито рјечице остаје скоро потпуно без воде. Ти прекиди трају од по неколико минута па до пола сата или више и дешавају се по неколико пута у току само једног дана. Народ за ову појаву каже да је ријеку "ухватила мукавица".
Још један природни феномен везан је за Шавник. У данима око равнодневнице сунце се у току дана два пута рађа и залази. Ујутру сунце изађе иза брда Кравица и рано послије подне заклони се за брдо Градац. Сат - два касније опет обасја варошицу и на смирај дана зађе за планину Војник. Овај природни феномен је на грбу Шавника представљен са два жута круга - "два сунца". Силуета моста на грбу Шавника представља стари мост на ријеци Буковици у Шавнику, који потиче још из римског периода и према неким изворима представља један од четири најстарија моста на Балкану.
Застава Шавника представља грб Шавника модификован и прилагођен форми заставе као симбола. 
Празник општине Шавник је 22. јул - Дан ослобођења Шавника. Овај празник потиче из периода II свјетског рата и обиљежава се на дан када су шавнички устаници напали италијанску команду у Шавнику 1941. године.