Print this page Generate PDF

Обавјештења и информације

Број читања: 3156
26. 02. 2015.

Отворене идеје за лијепу Црну Гору

Категорија: Јавне расправе и објаве
Објавио/ла: vladimir
Пројекат "Отворене идеје за лијепу Црну Гору" има за циљ да прикупи најбоља и најкреативнија решења за коришћење јавних простора. У пројекат је укључено пет општина: Шавник, Жабљак, Мојковац, Беране и Рожаје. Пројекат спроводи Канцеларија Програма за развој УН у сарадњи са Министарством вањских послова и европских интеграција, Министарством одрживог развоја и туризма и НВО "Дигитализуј.ме".
 
О пројекту
 

Канцеларија Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори и Дигитализуј.ме су 2013. покренули прво такмичење у друштвеним иновацијама под називом “Отворене Идеје за Црну Гору”, у ком се такмичило 8 тимова са апликацијама које су се бавиле темама транспарентности и одговорности. Побједничка апликација је била “Буди одговоран” и њена одрживост је успјешно осигурана. Министарство финансија у Влади Црне Горе је одлучило да усвоји побједничку веб и апликацију за мобилне уређаје као један од кључних алата за идентификовање елемената сиве економије. Пројекат је такође представљен као једна од 7 свијетлих тачака на годишњем самиту Отворених влада, те је тиме стекао и међународно признање и похвалу.

У 2014. години покренут је сличан пројекат на регионалном нивоу, овај пут са такмичењима која су организована у Босни и Херцеговини, Косову, Србији и Црној Гори. Такмичење у Црној Гори је поново организовао УНДП у сарадњи са НВО Дигитализуј.Ме. Такмичење је изњедрило два побједника – организацију Идеус и Удружење младих са хендикепом Црне Горе. Ова два пројекта су тренутно у својим завршним фазама развоја и очекујемо њихову пуну афирмацију током 2015. године.

Пројекат “Отворене идеје за Црну Гору”, као и слични пројекти “Црна Гора на Твитеру – Укључи се у промјене” и “Укључивање грађана у сузбијање сиве економије (Буди одговоран)” указали су на незаустављиву снагу грађанског активизма и иновативности, са једне, као и на постојање неискориштених ресурса на нивоу локалних заједница са друге стране. Јединице локалне самоуправе посебно у мање развијеним дијеловима Црне Горе често немају капацитета да искористе све просторне капацитете и друге ресурсе који су им на располагању, док грађани очекују повећан квалитет услуга на локалном нивоу, као и могућност да утичу на развој заједница у којима живе.

Имајући у виду све наведено, а у складу са Програмом рада Владе Црне Горе за 2015. годину, чији је један од приоритета остваривање политике уравнотеженог и равномјерног регионалног развоја Црне Горе, трећа година пројекта Отворене идеје се реализује кроз такмичење Отворене идеје за лијепу Црну Гору које има за циљ да прикупи најбоља и најкреативнија рјешења за коришћење јавних простора у пет црногорских општина. Пројекат спроводи Канцеларија Програма Уједињених нација за развој (УНДП), у сарадњи са Владом Црне Горе – Министарством вањских послова и европских интеграција и Министарством одрживог развоја и туризма, НВО Дигитализуј.ме и општинама Беране, Мојковац, Рожаје, Шавник и Жабљак.

Општине обухваћене пројектом кандидовале су укупно пет локација којима треба осмислити нову намјену, узимајући у обзир тип локације, постојећу инфраструктуру и капацитете, као и потребе саме средине. Пројекат ће се фокусирати на ефикасније коришћење просторних и других ресурса и покретање дијалога на нивоу локалних заједница. Основни циљ пројекта је повезивање свих ресурса црногорског друштва, уз помоћ иновација, како би се препознале потребе грађана и у партнерству постигли приоритетни развојни циљеви на локалном и националном нивоу.

Рјешења која грађани буду предлагали у оквиру такмичења треба да допринесу рјешавању једног или више од одабраних циљева међу којима су смањење незапослености међу младима, смањење стопе сиромаштва, друштвена инклузија рањивих група и валоризација културног и историјског насљеђа Црне Горе. Оваквим учешћем грађана у креирању будућности у својим заједницама, пројекат ће допринијети разбијању психологије „субјекта“, те креирању активног грађанског друштва и јавне управе засноване на међусобном повјерењу.

Правила

Шта су Отворене идеје за лијепу Црну Гору?

Отворене идеје за лијепу Црну Гору је такмичење чији је циљ да сакупи најбоља и најкреативнија рјешења за уређење пет предложених локација у Црној Гори. Наиме, пет општина у Црној Гори (Беране, Мојковац, Рожаје, Шавник и Жабљак) су кандидовале пет локација којима треба осмислити нову намјену, узимајући у обзир тип локације, постојећу инфраструктуру и капацитете, као и потребе саме средине у којима се локалитети налазе.

Основни циљ пројекта је повезивање свих ресурса црногорског друштва, преко концепта отворених иновација, у правцу идентификације потреба грађана и постизања приоритетних развојних циљева на локалном и националном нивоу. Оснаживање укључивања грађана у важне друштвене процесе, веће учешче младих у процесу доношења одлука, валоризација културног и историјског блага Црне Горе,  неки су од конкретних циљева који се могу постићи овим пројектом.

Ко може да учествује?

Такмичење је отворене за све грађане Црне Горе, без обзира на пол, године или професију. Могу се пријавити појединци, групе и организације из Црне Горе.

Идеалан тим требало би да окупи појединце из различитих бранши који ће заједнички понудити заокружена рјешења, примјенљива у пракси.

Тимови могу да предложе више рјешења за једну локацију, или више рјешења за различите локације. Не само да је овако нешто дозвољено, већ управо охрабрујемо све тимове да кандидују што више рјешења и на тај начин покушају да још више допринесу заједници, али и да повећају своје шансе да освоје неку од награда.У оквиру исте локације, један тим може имати само једно рјешење у финалу такмичења.

Посебно охрабрујемо жене да се пријаве и узму учешће у такмичењу.

Чланови уже породице организатора такмичења немају право учешћа.

Која је тема такмичења “Отворене идеје”?

Рјешења која се предлажу у оквиру такмичења Отворене идеје за лијепу Црну Гору треба да допринесу рјешавању једног или више од наведених циљева:

  • Смањење незапослености међу младима
  • Смањење стопе сиромаштва
  • Друштвена инклузија рањивих група
  • Валоризација културног и историјског насљеђа Црне Горе.

Како могу да учествујем у такмичењу Отворене идеје за лијепу Црну Гору?

Обезбиједити учешће у такмичењу је врло једноставно.

Погледај које су понуђене локације и размисли какво рјешење би било оптимално за конкретну локацију, које би помогло да се испуне неки од наведених циљева. Окупи тим људи који ти могу помоћи.

Поднеси идеју преко једноставног формулара на нашој веб страници најкасније до петка, 27. марта. У овој фази је довољно да само укратко опишеш какво рјешење твоја група предлаже за оне локације за које се пријављујете.

Промовиши идеју у оквиру своје заједнице, подијели је са пријатељима на друштвеним мрежама, позови пријатеље да подрже идеју твог тима тако што ће гласати за њу, такође путем наше wеб странице, када за то дође вријеме.

Уколико се твоја идеја квалификује за наредну фазу такмичења, спреми се да нам се придружиш на посебно организованим догађајима гдје ће група ментора помоћи твојој групи да што боље осмислите своје рјешење/а и презентирате га/их на најбољи начин. На овим догађајима ћеш упознати и остале такмичаре и имати прилику да са њима размијениш искуства.

Финални предлог рјешења за конкретну локацију или локације треба послати најкасније до петка, 15. маја. Финале ће бити одржано у четвртак, 28. маја, гдје ће по 3 тима за сваку од локација имати прилику да јавно представе своја рјешења.

Критеријуми оцјењивања и одабира

Након завршене прве фазе у којој се пријављују рјешења за такмичење (11. фебруар – 27. март), у случају великог броја пријављених предлога (више од 10 по локацији), стручни жири ће одабрати по 10 најбољих предлога за сваку од локација који ће наставити такмичење. Уколико дође до такве ситуације, најкасније до петка, 3. априла, ће бити објављено који тимови настављају такмичење.

Након периода припреме рјешења за финале такмичења, сва рјешења ће бити презентирана на сајту и биће организовано јавно гласање у периоду од 18. до 22. маја. У овој фази, стручни жири и публика ће заједнички одабрати по 3 рјешења за сваку од локација. Гласови публике и жирија ће се бодовати по систему 50/50, при чему ће у евентуалном случају изједначеног резултата пресудити глас жирија. Уколико неки тим буде имао више предложених рјешења за исту локацију, само једно од предложених рјешења ће моћи да се квалификује у финале. Не постоји ограничење за број предлога за различите локације који се могу квалификовати у финале.

Након што финалисти буду познати, биће организован и други круг гласања од 25. до 28. маја и гласање ће бити затворено у тренутку почетка финалног догађаја на ком ће финалисти јавно презентирати своја рјешења. Побједници ће такође бити одабрани заједничким гласањем жирија и публике, по истом систему по ком су одабрани и финалисти.

Основни критеријум за оцјењивање понуђених рјешења ће бити у којој мјери она рјешавају циљ или циљеве који су и постављени као тема самог такмичења. Поред тога, у обзир ће бити узети изводљивост, одрживост, потенцијал за друштвену промјену и временски оквир.

Рокови

Пријава предлога рјешења – од 11. фебруара до 27. марта

Евентуална селекција рјешења која ће наставити такмичење – од 27. марта до 2. априла

Објава одабраних рјешења – 3. април

Припрема рјешења од стране тимова за финале  – од 3. априла до 15. маја

Онлине гласање за финалисте – од 18. до 22. маја

Објава финалиста – 25. мај

Гласање за побједнике такмичења – од 25. маја до 28. маја

Финале – 28. мај

Награде

Такмичење Отворене идеје за лијепу Црну Гору ће имати пет побједника, по једног за сваку од понуђених локација.

Новчана награду за побједнике износу од 3.000 ЕУР

Побједнички тимови ће бити промовисани на свим релевантним оффлине и онлине медијима.

Имаш жељу да нас контактираш?

Јави нам се преко контакт форме, или пошаљи твит или поруку преко Фацебоока. Ту смо за све људе којима је ово такмичење интересантно. Помози нам да Црну Гору учинимо љепшом за све!